Blog

Yemek Odası Takımı

Son yılların dekorasyon trendleri haline gelen yemek odası, kendine has mobilyalarıyla ilgi toplamaya devam ediyor. Evinizde hem şık hem de son derece kullanışlı bir yemek odası kurmayı düşünüyorsanız burada yer vereceğiniz mobilyaları da özenle seçmeniz gerekir. Günümüzde yemek odaları genellikle geniş bir alana sahip olan salonların ayrı bir bölümünde konumlanırken, mimari açıdan şanslı bazı evlerde ise ayrı bir odada hazırlanır. Dolayısıyla yemek odası takımı seçerken, kullanım alanına bağlı olarak takım içinde yer alacak mobilyalara da doğru karar vermek dekorasyon açısından son derece önemlidir.

Yemek Odasında Kullanılan Mobilyalar

Ev mobilyası trendleri göz önüne alındığında yemek odalarında kullanılan takımların farklı mobilyaları içerdiği görülebilir. Dolayısıyla yemek odası takımı denilince akla sadece tek tipte bir yemek odası mobilyası gelmemelidir. Yemek odalarının dekorasyonunda etkili olan çok sayıda dış faktör vardır. Bunların başında yemek odasının genişliği, kullanılan alana göre kişi sayısı, kullanılacak diğer mobilyalar ve yemek odasının ne kadar gün ışığı aldığı gibi detaylar gelir. Bu kriterlere göre bir yemek odasında dekorasyon yaparken kullanılabilecek mobilyalar genel olarak şunlardan oluşur:

  • Genellikle kalabalık gruplar düşünülerek hazırlanan gösterişli bir yemek masası
  • Yemek masası etrafında ideal sayıda sağlam ve kullanışlı sandalyeler
  • Yemek masasıyla aynı dekorasyona sahip vitrin veya gümüşlük
  • Yemek masasına yakın bir konumda konsol (büfe)
  • İhtiyaca göre yemek odasında konumlanacak berjer veya koltuk takımı
  • İhtiyaca göre TV ünitesi

Görüldüğü üzere yemek odası mobilyaları hem kullanım ihtiyaçlarına göre hem de iç mekanın büyüklüğüne göre farklı ünitelerden oluşabilir. Dolayısıyla yemek odasının dekorasyonunda öncelikle iç mekandaki alanın bu mobilyalara uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Bu sayede en ideal ve şık tasarıma sahip yemek odası dekorasyonu yapılabilir.

Yemek Masası Özellikleri Nasıl Olmalı?

Yemek odaları, genellikle dekore edilmesi zor mekanlar olarak görüldüğü için bu alanda mutlaka bir uzman görüşüne başvurmakta fayda vardır. Çünkü yemek odalarını hem amacına uygun bir şekilde dizmek hem de bunu yaparken estetik olarak göze hitap etmesini sağlamak gerekir. Geleneksel görüntüye sahip yemek odası dekorasyonu arayanlar için farklı, modern yemek odası tasarımı arayanlar için farklı mobilyalar vardır. Genellikle her iki türde de yemek masasının yeterince büyük olması ve en az 6 kişilik kapasiteye sahip olması önemlidir. Aksi halde yemek masasının kullanışlılık özelliği düşecektir. Bu yüzden yemek masasının çevresindeki mobilyalar ile uyumlu ve iç mekanda çok fazla yer kaplamayacak şekilde maksimum kapasitede olmasına özen gösterilmelidir.

Yemek Odalarında Konsol Kullanılır Mı?

Halk arasında genellikle büfe olarak da tanımlanan konsollar, yemek odası takımları içinde önemli bir detaydır. Birçok kişi tarafından arka plana atılıp göz ardı edilse de konsolların yemek odası dekorasyonunu tamamlayıcı özelliği büyüktür. Öte yandan misafirlere özel olarak hazırlanan yemek takımlarının konsola koyulması da işlevsel açıdan fayda sağlar. Bu bakımdan yemek odası takımı konsolu seçerken bu mobilyanın olması zorunlu görülmese dahi tabak ve bardakların konulması konusunda fayda sağlayacağı unutulmamalıdır. Aynasız ve vitrin şeklindeki konsol modellerinin yanı sıra genellikle aynalı yemek masası konsolu tercih edilir. İç mekana ferahlık ve estetik bir görünüm kazandıran bu mobilyaların seçiminde malzeme kalitesine de önem verilmelidir.

Yemek Odasında Koltuk Takımı

Yemek odası takımında yer alan parçalardan biri olan büfenin tasarımında da modern dekorasyon çizgileri tercih edilebilir. Bu sayede uzun yıllar boyunca eskimeyecek bir yemek odası dekorasyonu hazırlayabilirsiniz. Yemek odası takımları içinde yer almasa da pek çok kişi bu alanı daha etkili biçimde dekora edebilmek için koltuk takımı tercih edebilir. Yemek odası berjer koltuk seçimleri de özellikle misafirlerin rahatlıkla oturabileceği ayrı bir yaşam alanı elde edilmesinde etkilidir.

Uygun Fiyatlı Yemek Odası Takımı

İç mekanda yeterince geniş bir alana sahipseniz, yemek odası takımlarına ek olarak berjer ve koltuk takımı modellerini de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda duvara asılan televizyon için de TV ünitesi modelleri bu bölümde dekorasyon amaçlı değerlendirilebilir. Yemek odası takımı fiyatları görüldüğü üzere takım içinde yer alacak mobilyaların sayısına, kalitesine ve tasarım özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir