Blog

Salondan Ayrı Yemek Odası

Salonlar, evlerde önemli yer kaplayan büyük alanlardır. Bu alandan ayrı bir şekilde gerçekleştirilen yemek odası dekorasyonu fikirleri, salonları yemek yenilen yer olmaktan çıkarıyor.

Genellikle salonda bulunan büyük yemek masası üzerinde yemek yenilir. Bu aktivite için farklı bir alan tasarlanmaz. Ancak fonksiyonel olarak düşünülecek olduğunda, yemek yenmesi için farklı bir odanın ayrılması, evin daha düzenli görünmesi için önemlidir. Bu noktada dikkat edeceğiniz çeşitli fikirler sayesinde evlerinizde kullanışlı yemek odası tasarımları gerçekleştirebilirsiniz.

Misafirlerinizi ağırlarken yemeğinizi farklı bir odada yiyebilir, zamanınızın daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yemeğin salondan ayrı bir yerde yenmiş olması, temizlik ve hijyen bakımından da önem arz eder.

Mobilya Seçimine Özen Gösterin

Evinizdeki diğer odalar gibi yemek odası da sizin dekorasyon zevkinizi ve stilinizi ortaya koyar. Bu alan için tasarlayacağınız yemek odası dekorasyonu planlarında öncelikli sırayı mobilya seçimine vermelisiniz. Evin geri kalanıyla bütünlüğe sahip olan uyumlu parçaları seçmeniz, bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yemek odasında yer alan yemek masası, sandalye, konsol gibi parçaları düşünerek seçmelisiniz. Alanın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu, sıkışık bir oda dizayn etmemeniz için önemli bir noktadır.

Yemek odası olarak planladığınız alanın genişliğini ve ölçülerini göz önünde bulundurarak seçeceğiniz mobilyalar, ortamın daha ferah ve kullanışlı görünmesine olanak tanır. Örneğin, en büyük parça olan yemek masasını düşünecek olduğunuzda alan planlamasını iyi yapmanız gerekmektedir. Küçük bir yemek odasına sahipseniz eğer, ebat olarak büyük bir masayı tercih etmeniz sizi bu alanda yaratıcı davranmaktan alıkoyacaktır.

Kullanacağınız Renklere Dikkat Edin

Salondan ayrı bir şekilde planlayacağınız yemek odası dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta renk seçimidir. Öncelikle yemek odası olarak planladığınız odanın duvar renklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Duvarı yeni baştan boyayabilir mobilya seçimini de bu doğrultuda yapabilirsiniz. Eğer duvarı yeniden renklendirme fırsatınız varsa, açık renkte boyalar kullanmaya özen göstermelisiniz. Ortamın daha ferah olmasını sağlayacaktır. Daha ferah ve huzurlu bir ortamda yemek yemek, geçirdiğiniz zamanın kalitesini de arttıracaktır.

Ferah tonlardaki açık renkli duvar boyanıza eşlik edecek olan eşyaların da bu tonlarda olmasıyla beraber daha minimalist bir alan yaratabilirsiniz. Modern görünüme sahip bir oda için seçimlerinizi bu yönde yapmanız gerekiyor. Ancak daha klasik bir görünümden yanaysanız, duvarlarınızı ve eşyalarınızı daha gösterişli renklerde tercih edebilirsiniz. Örneğin siyah duvar boyasına eşlik edecek olan ahşap mobilyalar, kırmızı aksesuarlar ve gösterişli şamdanlar, alanın daha geleneksel görünmesini sağlayacaktır.

Eşya Yerleşimini Planlayın

Odanızın büyüklüğüne göre planlayacağınız yemek odası dekorasyonu için nitelikli bir plan yapmanız gerekmektedir. Eğer küçük bir alana sahipseniz, yemek odasında kullanacağınız en büyük eşya olan yemek masasını pencere kenarına ya da duvara doğru konuşlandırabilirsiniz. Bununla beraber konsol kullanmadan, yemek odasını dizayn etmeniz gerekiyor. Çünkü konsol kapakları dar alanda açılıp kapatılırken sizi rahatsız edebilir.

Odanın büyüklüğünü baz alarak tercih edeceğiniz diğer eşyaları da alana göre dizebilirsiniz. Eğer büyük bir odaya sahipseniz, yemek masasını odanın ortasına yerleştirebilirsiniz. Klasik bir görünüm olmakla beraber size alanı kullanmanız açısından fayda sağlar. Diğer eşyaları da yemek masasının etrafında konuşlandırarak alandan alacağınız verimi arttırabilirsiniz.

Salondan ayrı bir şekilde odanızı dizayn ederken dikkat etmeniz gereken mühim olan nokta, odanın büyüklüğü ile eşyaların büyüklüğünü kıyaslayarak yerleşimi buna göre planlamaktır. Bu davranış alanın daha konforlu bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda odanın daha düzenli ve amacına uygun bir şekilde dizayn edilmesine imkan tanır.

Aynalarla Odanıza Derinlik Katın

Salondan ayrı olarak yapacağınız yemek odası dekorasyonu için aynaları kullanabilirsiniz. Yemek odanızın stilini göz önünde bulundurarak çeşitli modellere sahip aynalar arasından seçimini yapın. Eğer yemek odanız klasik bir görünüme sahipse gösterişli aynaları tercih edebilirsiniz.

Daha asimetrik kesimlere sahip olan aynalar, modern ve minimalist yemek odaları için uygun olacaktır. Salondan ayrı olarak düşündüğünüz yemek odanız, görece daha küçük bir oda olabilir. Bu noktada aynaların sağladığı illüzyondan faydalanabilirsiniz.

Yemek masasının karşısındaki duvara yerleştireceğiniz ayna, odanın daha büyük görünmesine olanak tanır. Masanın yansıyacağı bu alan, daha geniş bir odadaymışsınız gibi hissettirecektir.

Aksesuarlarla Odanıza Renk Katın

Planladığınız yemek odası dekorasyonu fikirleri arasında aksesuarlara yer verin. Aksesuarlar odanızın daha karakteristik bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Örneğin duvarlarda kullanacağınız şık tablolar, bu alanın hareketlenmesi için ideal bir seçenektir.

Modern çizgilere sahip olan çizimlere duvarlarınızda yer vererek yemek odanızı daha şık bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra vazolarda yer vereceğiniz çiçekler daha özenli bir yemek odası görüntüsü elde etmenizi sağlayacaktır.

Geleneksel ya da modern bir tasarım anlayışına sahip olmanız fark etmez. Her stilde kendinize uygun aksesuarlar bulmanız mümkün. Yapacağınız yemek odası dekorasyonu sırasında aksesuarları kullanarak yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Şamdanlar, vazolar ve tablolar yemek odanızın daha hareketli ve özenli bir görünüme sahip olması için ideal seçeneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir