Blog

Homeset Yemek Odaları

Yemek odaları tasarlanırken bulunduğu alanın koşullarına göre tasarlanmalıdır. Etrafındaki mobilyalarla renk anlamında uyumluluk göstermesine özellikle önem gösterilmelidir. Bir diğer önemli nokta hareket alanıdır. Dar bir hareket alanına sahip yemek odaları zamanla işleyişsiz hale gelir aile bireylerinin bir araya geldiği yemek sofraları herkes için önemli olduğu dönemi taşırken özellikle Türk kültüründe sofrada birlikte olmanın birden fazla anlamı bulunmaktadır. Birçok önemli konu bu sofralarda açılırken karara bağlanır. Bu değere sahip yemek odalarını dekorasyonunda oldukça önem taşırken iyi tasarlanmış yemek odalarında yemek yemek klasik bir eylemden sıyrılarak keyifli bir ana dönüşür. İyi bir yemek odası tasarlamanın ise birçok yolu bulunmaktadır. Siz de yemek odanızı zevkleriniz doğrultusunda yeniden tasarlamak isterseniz özellikle Homeset koleksiyonu içerisinde bu konulara özen göstermelisiniz.

Yemek Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Yemek odası dizayn ederken ilk olarak geniş olmasa da verimli bir şekilde kullanılacak alanı iyi belirlemek gerekmektedir. Hareket alanı dar olması yemek odasının aktif olarak kullanılmasına engel olmaktadır. Bu durum yemeği yemek odasına yemektense bir sehpanın üzerinde yemekle sonuçlanabilmektedir.  Çünkü yemek yerken herkes ilk olarak rahat olmak ister yemek odasında öncelikle rahat bir alanda kurulu olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Her ne kadar dar alanlara dekorasyon yapmak zor gibi görünse de işlevsel ürünler kullanarak dar alanları bile geniş göstermek mümkündür. Her ne kadar dar alanlara dekorasyon oluşturmak zor gibi gözükse dahi işlevsel ürünler kullanılarak Homeset ile dar alanları geniş göstermek mümkün olabilirken, doğru ürünler tercih edildiğinde yemek odası bir keyif köşesine dönüşebilmektedir. Yemek odaları her şeyden önce konforlu olmalıdır.

Hayalinizdeki yemek odası dizayn edilirken, ayrıntıları oldukça fazla dikkat edilmelidir. Yemek masası, sandalyeler, konsol aksesuarlar, tavan aydınlatma, zemin rengi duvar renkleri ve diğer mobilyalarla uyuma o yüzden gösterilmelidir. Bu yüzden de yemek odası gerçekten keyifli bir alana dönüşebilmektedir. Yemek odası tasarlanmaya başlanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler sıralanacak olursa ilk olarak yemek odası yerleştirilecek alanı hesaplamak gerekmektedir. Ölçülen alana uygun bir tasarım yapabilmek için yemek odası ve diğer mobilyaların ebatlarını ölçmek gerekmektedir. O da ölçüleri ve eşyaların ölçüleri karşılaştırılarak hareket alanını belirlenmelidir. Ölçülen alanı sadece yemek odası için kullanılacak merkezi noktaya yemek masası yerleştirilmelidir. Aydınlatma sisteminin doğrudan yemek masasına aydınlatmasına dikkat edilmelidir. Mobilyaları büyükten küçüğe doğru sıralamak bu süreçte hareket alanının olabildiğince geniş olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Konsol gümüşlük tercih edilecekse bu alanların paralel şekilde duvara monte edilmesine dikkat edilmelidir.

Yemek Odası Dizayn Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yemek odalarının olmazsa olmaz parçaları arasında yer alan yemek masası ve sandalyeleri olmaktadır. Yemek masalarının yuvarlak kare dikdörtgen modelleri bulunmaktadır. Günümüzde artık yuvarlak yemek masaları oldukça fazla tercih edilmese de dikdörtgen ve kare masaların daha çok tercih edildiğini söylemek mümkündür. Ahşap, metal ve cam detaylara sahip yemek masaları da oldukça şık görünmektedir. Yemek odası tasarlanırken öncelikle şu iki doğrultuda ilerlemek dekorasyonların oluşmasını daha da kolaylaştıracaktır.

İkisinin arasında kalanlar ise Homeset ergonomik ürünler tercih edebilir. Küçük ve yüksek sandalyeler tercih edebilir, katlanabilir yemek masaları tercih edebilir, şıklıktan vazgeçmem yemek odam çok şık görünmeli diyenler yemek odasını dizayn edecek alanın geniş olmasına dikkat etmeli uyumlu aksesuarlar kullanmalıdır. Sandalyeleri farklı tariflerde seçerek ortamı farklı enerjilerle buluşturabilmektedir. Yemek odasını aydınlatacak tavan lambaları tercih edebilmektedir.

Yemek Odası Dekorasyonu

Şık bir ev anlayışı için oldukça önem taşıyan yemek odası dekorasyonu özellikle lüks dekorasyon ile dizayn edilen iç mekanlar şıklığı tamamlayıcı bir yemek odası dekorasyonuna ihtiyaç duyar. Aile yemeklerine ve birçok davete ev sahipliği yapan yemek odası bir evin en dikkat çekici bölümleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle lüks tasarım detaylarını beraberinde getirmektedir. Lezzetli yemekleri ve keyifli sohbetlere eşlik eden yemek odası aynı zamanda şık bir masa düzenine de gereksinim duymaktadır. Yemek odası dekorasyonun bir parçası olan masa düzeni hakkında ilham verici fikirler için Homeset göz alıcı bir masa düzeni incelenerek bu düzen ev içerisinde uygulanabilmektedir. Kaliteli lüks ve mobilyanın adresi olan Homeset yemek odaları incelenerek sizlerde şık bir yemek odası dekorasyonu oluşturmak isterseniz ilham verici fikirlerden yararlanabilir ve bu atmosfere sizler de sahip olabilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odasının ev içerisinde en çok ilgi çeken alanlarından bir tanesi olduğu belirtilirken dekoratif tarzı ile hem kişiyi hem de misafirleri hayran bırakacak bir yemek odası için bir takım detaylara önem vermek gerekmektedir. Bu durumda kişi için hazırlanan yemek odası dekorasyon fikirlerinden yardım alabilir ve lüksün aynı zamanda ihtişamlı ön planda olduğu bir yemek odası oluşturabilirsiniz. Yemek odası dekorasyonu oluşturmadan önce bu odanın alanının hesaplanması bunun için yemek odasına yerleştirilecek olan mobilyaların ölçüsü alınmalı ve ona göre bir plan uygulanmalıdır. Çünkü sahip olunan alanın büyüklüğü mobilya seçimlerine dahil olmak üzere yemek odası dekorasyonunun bütünüyle etkilemektedir.

Klasik stilden hoşlananlar yeni trend fikirlerden etkilenenler modern çizgileriyle ön plana çıkan bu yemek odası takımlarını tercih edebilir ve göz alıcı bir şıklık oluşturabilir. Yemek odası dekorasyon oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi de şık ve fonksiyonel Homeset mobilyalara yer vermektir. Sadece tasarım ve konforun ön planda olduğu mobilyalar kişiyi tatmin etmeyebilir bu durumda kaliteli malzemelerden üretilen konforlu ve estetik anlayışı hitap eden parçalar tercih edilmelidir. Özellikle masa ve sandalye seçimi yapılırken iyice düşünülmeli öyle yemek dekorasyonunu tamamlayacak en önemli mobilyalar yemek masası ve sandalyeler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir