Blog

Modern Beyaz Yemek Odası

Ferah bir ortam için beyaz yemek odası dekorasyonu ile bir seçim yapabilirsiniz. Yıllardır asillik ve saflığın sembolü olan beyaz rengi evlerde ise daha çok ferahlık yaratan bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yemek odası, yatak odası, salon ve diğer her alanda beyaz rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Beyaz renkler evlerde temiz bir görünüm oluşturmasının yanı sıra çok da şık bir ortam oluşturur.  

Evlerde beyaz renk ile dekorasyon yaratmak da çok zor değildir. Beyaz rengin en iyi özelliklerinden birisi birçok renk ile kolayca uyum sağlamasıdır. 

Yazımızı okuyarak beyaz yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır, hangi parçalar gerekir öğrenebilir ve evinizde uygulayabilirsiniz. 

Masa Seçimi Nasıl Olmalı? 

Yemek odası dekorasyonu konusunda özellikle dikkat etmeniz gereken şeylerden ilki masa seçimidir. Beyaz renkli yemek odanıza uygun bir masa seçimi yaparak dekorasyon yaratma aşamasına geçebilirsiniz. 

Bu konuda akıllarda takılan asıl soru masanın yuvarlak mı yoksa dikdörtgen olarak mı seçilmesi gerekliliğidir. Bu konuda dekorasyon trendlerini takip ederek iyi bir seçim yapma şansı elde edebilirsiniz. 

Yalnız yuvarlak masa son yıllarda çok trend olan bir seçim değildir. Daha çok eski tarz dekorasyon stili olarak şu an çok tercih edilmemektedir. Dolayısıyla sizler de beyaz yemek odası dekorasyonu için yuvarlak yerine dikdörtgen bir masa seçimi yapabilirsiniz. 

Dikdörtgen masalar yemek odası dekorasyonu için her zaman daha kullanışlı parçalar olmuştur. Yemek odanız beyaz ağırlıklı olacağı için ahşap renklerde bir yemek masası tercihi yapabilirsiniz. Beyaz ve ahşap renkler her zaman yan yana geldiğinde şık bir görünüme neden olur.  

Beyaz Renk Hangi Renklerle Uyumludur? 

Yemek odanız için beyaz renge karar verdiyseniz sırada diğer renklerin seçimi geliyor. Beyaz renk çoğu renk ile uyum sağlasa da göz yormaması ve beyaz rengin asilliğini ortadan kaldırmaması için çok canlı renkler seçilmemelidir. 

Beyaz renge yıllardan beri eşlik eden en güzel renk siyahtır. Bu nedenle beyaz yemek odası dekorasyonu için tamamlayıcı bir unsur olarak siyah rengi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yemek masasının sandalyelerinde, aksesuarlarda, tablo ve halı gibi ürünlerde siyah rengi tercih edebilirsiniz. 

Yemek odasına uygun olacak diğer renkler ise gri ve açık kahve renklerdir. Bu renkler beyaz renk ile oldukça uyumlu olan renklerdir ve bu renkleri seçerek iyi bir ahenk yakalayabilirsiniz. 

Beyaz yemek odanıza uyumlu olacak diğer renkler ise krem, ekru gibi açık renklerdir. Bu renkler ile evinize tamamen açık renklerle dolu ferah bir atmosfer hakim olacaktır. Günümüzde çok tercih edilen yemek odası dekorasyonu bu şekilde ferah ortamlar yaratmak üzerine kuruludur. 

Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı? 

Yemek odanız için ana renk beyaz olacaksa bu durumda aksesuar seçimleri de bu renk ile uyumlu olmalıdır. Bu anlamda kendinizi özgür bırakarak daha cesur seçimler yapmalısınız. 

Yemek odanızın dekorasyon yapısına uygun parçalardan birisi konsollardır. Beyaz renkli bir konsol seçimi, beyaz yemek odası dekorasyonu ile uyum içinde bir seçim olacaktır.  

Konsolun üstüne ise yine abajur, mum gibi aydınlatma ürünleri yerleştirerek odaya aydınlık bir atmosfer katabilirsiniz. Hatta konsollar çok işlevsel ürünler olduğu için çekmecelerini de depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. 

Konsolun aynalı olması da odaya güzel bir hava katacaktır. Hem yemek odanızda ayna kullanarak bahsettiğimiz cesur seçimleri öne çıkarabilir hem de dekorasyon stiliniz ile fark yaratabilirsiniz. Bu konsolun yanı sıra tablo, avize, vazo gibi detaylarla da odanızı çok daha zengin bir hale getirebiliriz. 

Yeşil Bitkiler ile Odaya Renk Katın 

Yemek odanız çok beyaz ise bu durumda biraz renk katmaya ne dersiniz? Elbette bu renk doğal bitkilerin eşsiz yeşil rengi olacaktır. 

Evlerde artık canlı bitkilere sıklıkla yer verilmekte ve bu ürünler birer dekorasyon parçası olarak tercih edilmektedir. Yeşil bitkileri beyaz yemek odası dekorasyonu için tamamlayıcı bir aksesuar olarak tercih edebilirsiniz.  

Kılıç, palmiye gibi birçok bitki oldukça büyük boyutlara sahiptir. Bu ise güzel bir saksı seçimi ile tek başına oldukça iddialı bir seçim anlamına gelir. Yeşil bitkiler hem evinizin ferah atmosferini destekleyecek bir parça hem de eve renk katacak güzel bir detay olacaktır.  

Renk Geçişleri ile Fark Yaratın 

Beyaz renkli odada özellikle çok dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi renk geçişleridir. Çoğu kişi için beyaz rengin hangi renklerin kullanılacağı bir sorundur.  

Öncelikle evinizde nasıl bir renk istediğinize karar verin. Beyaz ağırlıklı mı yoksa dengeleyici bir renk mi olacak mutlaka buna karar vermelisiniz.  

Koyu renk duvarlar ile beyaz rengi daha çok öne çıkaracak yani dengeleyecek bir seçim yapabilirsiniz. Çoğu kişi beyaz yemek odası dekorasyonu için gri, füme gibi koyu renkli duvarları tercih etmektedir.  

Eşya seçiminde ise beyazı öne çıkarmak için krem, ekru gibi benzer soft renkleri tercih edebilirsiniz. Daha zıt ve ilgi çekici tarz için ise seçiminiz kesinlikle siyah olmalıdır. Sizlerle paylaştığımız bilgiler ışığında en şık ve estetik dekorasyonları yapmaya başlayabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir