Blog

Ahşap Yatak Odası

Çok tercih edilen ahşap yatak odası mobilyaları seçerken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar vardır. Evinizde bulunan her eşyayı özenle seçerek evinizde baştan aşağı istediğiniz tarza uygun olacak biçimde yaratabilirsiniz. Yatak odaları her evde bulunan, kişinin gününün büyük bir bölümünü geçirdiği alanlardır. Bu alanda çok fazla vakit geçirildiği için dekorasyonunun da özenle hazırlanması gerekir.

Yatak odalarında ahşap mobilyalar sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Şık durmasının yanı sıra kolay ve temiz kullanım imkanı vermesi bu ürünleri tercih edilir hale getiren bir etken olmuştur. 

Sizler de yazımızı okuyarak ahşap yatak odası mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmeli kolayca öğrenebilirsiniz. 

Yatak Odası Ölçülerine Dikkat Edin 

Yatak odası seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk şey yatak odanızın büyüklüğüdür. Seçeceğiniz tüm eşyaların bu odaya uygun büyüklükte olmasının yanı sıra odanızda kesinlikle ferah alanlar da bırakmaya özen göstermelisiniz. 

Bunun için ahşap yatak odası mobilyaları seçmeden önce yatak odanızın genişlik ve boy ölçülerini almalısınız. Dolap seçiminde odanızın boyunun önemi büyüktür. Çok daha büyük bir dolap alarak odanızda kullanamama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Bazı yatak odaları çok genişken bazıları ise çok daha küçük ve dar olabilmektedir. Bu iki durumda seçilecek eşyalar ve uygulanacak dekorasyonun aynı olma şansı yoktur. Boy aynası, makyaj maması, giysi dolabı ve yatak gibi eşyaları seçerken bu ölçülere dikkat ederek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Ahşap mobilyalar boyutunu tamamen bu ölçülere göre seçebilirsiniz.  

Pratik Aksesuarlar Kullanın 

Sadece yatak odası değil evinizin her alanında önem vermeniz gereken diğer konu aksesuar seçimi olmalıdır. Çünkü aksesuarı olmayan bir ev her zaman eksik görünecek ve şık olmayacaktır. 

Aksesuar seçiminde ise odanıza uygun ve pratik seçimler yapabilirsiniz. Üstelik tercihiniz ahşap yatak odası mobilyaları olacaksa bu durumda daha soft renklerde aksesuar seçimleri yapabilirsiniz.  

Odanızda rahatlıkla kullanacağınız ürünler arasında ise puf koltuklar, makyaj masası için rahat bir sandalye, farklı tasarımlarda aynalar yer alır. Bu ürünlere ek olarak şık avizeler, biblolar ve tablolar kullanımı yaparak da odanızı şık bir hale getirebilirsiniz. Bu ürünlerin seçiminde odanızda kullanılan renklerin seçimi de büyük rol oynayacaktır.  

Aydınlatma Konusunda Cesur Olun 

Odanızda mutlaka yer vermeniz gereken şey iyi bir aydınlatma sistemi olmalıdır. Evleriniz ne kadar aydınlık olursa olsun iyi bir aydınlatma sistemine her zaman ihtiyaç duyulacaktır. 

Evlerin ışıklandırma sistemleri evin atmosferini tamamen değiştirirken sizin ruh halinizi de etkiler. Dolayısıyla iyi aydınlatılmamış, karanlık evler kişilerde olumsuz duygular uyandırır. Bu nedenle evinizde pozitif bir hava yaratmak için mutlaka çeşitli aydınlatma sistemlerini evinizde kullanmalısınız. 

Led ve spot ışıklar şık ve minimal tarzı ile çok dikkat çeken ürünler arasında yer alır. Hatta bu ürünleri yatak odanızın tavanının yanı sıra duvarlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Abajur ve lambader seçimi ise yine yatak odaları için en iyi tercihler olacaktır. Ahşap yatak odası mobilyaları ile döşeli odanız için yine ahşap tonlarında bir lambader seçimi yapabilirsiniz. Bu seçimler yatak odanızda bütünlük yaratacak bir etken olacaktır.  

Perde Seçimi Çok Önemli 

Yatak odalarının en önemli ögelerinden birisi perde ve tül seçimi olacaktır. Hatta evin genelinde perde kullanımı yapmıyor olsanız bile yatak odalarında mutlaka perde kullanımı yapmalısınız. Bu özel yaşamınız için uygun bir seçim olacaktır.  

Yatak odalarında kullanılmak üzere birçok tasarıma sahip tül ve perde çeşitleri bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan nokta sizin eşyalarınıza ve genel evinizin dekorasyonuna uygun bir seçim yapmanız olacaktır.  

Eğer ahşap yatak odası mobilyaları ile uyum içinde olsun istiyorsanız yere kadar uzanan, koyu renkli perde seçimleri yapabilirsiniz. Gri, füme gibi renkler bu anlamda odanıza uygun olacak renklerdir. Tül seçiminde ise her zaman krem, beyaz, ekru gibi açık renkleri tercih etmelisiniz.  

Koyu renkli tül seçimi odayı çok karanlık göstereceği için iyi bir seçim değildir. Ahşap mobilyalar ile uyum içimde olması için odanıza hem kışlık hem de yazlık iki farklı tül ve perde diktirebilirsiniz. Özellikle yazlık perdenizin güneşe karşı güçlü koruyucu özellikleri olan bir seçim olmasına ise dikkat etmelisiniz.  

Duvar Dekorasyonları ile Şıklığı Yakalayın 

Son olarak yatak odanızda dikkat etmeniz gereken önemli detay ise duvar dekorasyon seçimleridir. Burada duvar renginiz, seçeceğiniz duvar kağıdı ve duvarlar için kullanacağınız aksesuarlarda iyi bir seçim yapmaya özen göstermelisiniz. 

Duvar dekorasyonunun evin geneli ve yatak odanızın stili ile uyum içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Duvarlarınız ile yatak odası stiliniz birbiri ile uymadığı durumlarda odanızda belirgin bir uyumsuzluk ortaya çıkabilir. Bu ise şık bir dekorasyondan uzak bir seçim olacaktır. 

Yatak odanızın duvarlarında sevdiklerinizin fotoğraflarını içeren çerçeveler kullanabilirsiniz. Ancak bu basit ve işlevsel bir seçim olacaktır. Ahşap yatak odası mobilyaları için ise daha renkli tablo kullanımlarını da iyi bir seçenek olarak tercih edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir